Droga do szczęścia https://drogadoszczescia.com Kilka słów o moim życiu, prawie i języku niemieckim :) Wed, 06 Jan 2021 18:36:33 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.3 https://i0.wp.com/drogadoszczescia.com/wp-content/uploads/2019/02/cropped-Droga-do-Szczescia-2.png?fit=32%2C32&ssl=1 Droga do szczęścia https://drogadoszczescia.com 32 32 144334462 Aplikacja – podejście drugie  https://drogadoszczescia.com/2021/01/06/aplikacja-podejscie-drugie/ Wed, 06 Jan 2021 18:36:25 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2395 Początki na aplikacji radcowskiej. Moje początki i moje doświadczenia.

The post Aplikacja – podejście drugie  first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
W roku 2019 udało mi się – nie bez przeszkód – podejść do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską i co więcej go zdać, tzn. uzyskać wymagany próg punktowy, który wynosi 100 punktów. Przyznam szczerze, że samo przygotowanie nie było łatwe, gdyż w międzyczasie pojawił się u mnie pewien problem prawny 😉. Jednak mimo przeciwności losu udało mi się zawalczyć o uzyskanie wpisu na listę aplikantów radcowskich. 

Świeżo upieczonemu aplikantowi nie jest tak łatwo. Dużo niewiadomych, gdyż człowiek do końca nie wie, co się dzieje i co dalej robić. Czeka więc na kolejne listy. 

Na samym początku należy napisać wniosek o wpis na listę aplikantów radcowskich wraz ze stosownymi dokumentami, oświadczeniami i oryginałem opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich. 

Po złożeniu dokumentów otrzymamy informację, kiedy i gdzie odbywa się ślubowanie. Jest ona obowiązkowe i należy na nie zabrać ze sobą coś do pisania. Oczywiście obowiązuje strój galowy.  

Generalnie po ślubowaniu uzyskujemy status aplikanta radcowskiego i nabywamy uprawnienie do wpisania na listę i otrzymujemy numer tego wpisu. 

Mnie udało się dokonać tego wszystkiego w roku 2020 i rozpocząć aplikację. Niestety wybuch koronawirusowej pandemii szybko przeniósł stacjonarne zajęcia, które odbywały się raz w tygodniu – w moim przypadku w czwartki – od godziny 14.15 do 19.15, na platformę online. 

Niestety sytuacja osobista zmusiła mnie mniej więcej pod koniec wakacji do złożenia wniosku o udzielenie mi urlopu dziekańskiego, który mi ostatecznie został przyznany. 

Urlop dziekański wiąże się jednak z tym, że aplikację trzeba rozpoczynać tak jakby od nowa. Nie liczą się żadne zaliczenia czy praktyki z zeszłego roku. 

Dzięki temu w tym roku rozpoczynam aplikację od nowa. 😊 

Na bieżąco będę was informować, co się dzieje na froncie. 

W ostatni wtorek było spotkanie organizacyjne, na którym przedstawiono nam opiekunów praktyk i pokazano ekstranet, pokierowano nas, jak będą wyglądały zajęcia – teraz od początku zajęcia są tylko i wyłącznie tylko online. Poinformowano nas, ile zajęć można opuścić, jak wyglądają zasady uznawania obecności itp. 

Zajęcia zaczynamy od przyszłego tygodnia, od wtorku. 

Ja dodatkowo – w ramach dobrych praktyk – napisać oświadczenie o ponownym podjęciu praktyk i o pozostawieniu lub zmianie patrona. To jest jeden z pierwszych kroków, które trzeba podjąć rozpoczynając aplikację. Trzeba wybrać patrona i maksymalnie do 22 stycznia włożyć wniosek w sprawie wyznaczenia patrona lub wniosek o jego wyznaczenie, gdy nie znajdziemy go samodzielnie. Wniosek o wyznaczenie patrona powinien wskazywać go z imienia i nazwiska i zawierać jego zgodę na przyjęcie obowiązków związanych z patronatem. 

Ja, postaram się Was na bieżąco informować, jak mi ta aplikacja przebiega, tak, żeby przybliżyć Wam, jak to wygląda.  

 

 

 

The post Aplikacja – podejście drugie  first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2395
Jak się dostać na aplikację prawniczą? https://drogadoszczescia.com/2020/10/15/jak-sie-dostac-na-aplikacje-prawnicza/ Thu, 15 Oct 2020 10:05:13 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2377 Egzamin wstępny na plikację prawniczą i przygotowanie do niego nie jednemu spędza sen z powiek. Czy jest to aż tak straszne i czy wymaga drakńskich wyrzeczeń? Nie zawsze, ale trzeba się do tego odpowiednio zabrać.

The post Jak się dostać na aplikację prawniczą? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Możliwe, że właśnie jesteś po niezdanym egzaminie wstępnym na jakąś aplikację prawniczą albo po prostu dopiero badasz grunt pod to, jak przygotować się do tego egzaminu i zadajesz sobie pytanie: “Jak się dostać na aplikację prawniczą?” No, właśnie…  Jak znam życie, z pewnością (przede wszystkim) wielu studentów prawa, możliwe, że i abiturientów – choć zapewne nie tylko – zadaje sobie właśnie to pytanie. Jaka zatem jest na nie odpowiedź? 

Odpowiedź brzmi mało przyjaźnie: 

Nie ma złotego środka 

na przygotowanie się do egzaminu wstępnego na aplikację prawniczą. Każdy ma inne metody przyswajania wiedzy i jeden lubi to, a drugi lubi tamto. Ciężko więc znaleźć rozwiązanie zadowalające wszystkich. 

Ja, postaram się Ci zaproponować różne opcje nauki, a w związku z brakiem tego poszukiwanego przez wszystkich złotego środka, będziesz musiał sam zdecydować, co ci najbardziej odpowiada. 

Zapomnij o tym, że znajdziesz sposób na pochłonięcie tej “tajemnej wiedzy” niezbędnej do dostania się na aplikację bez nauki. Nikt ci tego do głowy nie włoży i jeśli nie poświęcisz temu odpowiedniej ilości czasu, to się po prostu nie dostaniesz. Czarów nie ma. Z moim obserwacji wynika, że “cwaniaki” próbujący dostać się tam “sposobem” po prostu się tam nie dostają. Zdecyduj więc sam, czy chcesz poświęcić swój czas (sporo czasu) na przygotowanie, czy szukać sposobu, który pomoże ci awansować nie wkładając za bardzo w to pracy i swojego zaangażowania. W tym drugim przypadku, lepiej odpuść! Tak się nie da, chyba że jesteś w czepku urodzony. Szkoda twojego czasu i środków, które z pewnością chętnie na to poświęcisz.  

 Zapomnij raczej o tym, że pomoże ci w tym praktyka czy praca w kancelarii. Choć niewątpliwie praktyka często pomoże ci to w zrozumieniu pewnych mechanizmów tych kodeksowych konstrukcji, ale do samego egzaminu wniesie nie za dużo. 

Jak wygląda egzamin? 

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Chcąc się przygotować do jakiegoś egzaminu, dobrze by było wiedzieć, jak on w ogóle wygląda. Egzamin na aplikację radcowską i adwokacką, to nic innego jak test składający się ze 150 pytań, gdzie do każdego z nich są zawsze zaproponowane trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Aby się dostać potrzebujesz uzyskać z niego minimum 100 punktów, czyli odpowiedzieć prawidłowo na co najmniej na 100 pytań. Czas na rozwiązanie egzaminu to 150 minut. Z czego wynika, że mamy minutę na zapoznanie się i udzielenie odpowiedzi na 1 pytanie. Dużo? Mało? Ciężko powiedzieć. Rozwiązując test spotkamy się z pytaniami, na które będziemy odpowiadać bez zastanowienia i takie, które będą wymagały od nas główkowania. Coraz częściej pytania są podchwytliwe i wymagają od nas chwili zastanowienia się. Warto uczyć się znowelizowanych przepisów, gdyż one dość często pojawiają się na egzaminach. 

Z czego się przygotować? 

Odpowiedź jest prosta, wręcz prościej się nie da 😉 – z kodeksów i ustaw. Żadne orzecznictwo, żadne komentarze nie będą tutaj potrzebne. Do przygotowania potrzebne będzie ci tylko to. Miałam okazję rozmawiać z dziewczyną, która odwoływała się od wyniku egzaminu powołując się przy tym na orzecznictwo. Otrzymała informację, że ich nie obowiązuje orzecznictwo, tylko kodeks. To powinno dać domyślenia. 

Oczywiście wedle upodobań można korzystać z dodatkowych opracowań, książek, podręczników testów, które często pomagają tę wiedzę uporządkować, ale podstawą zawsze będą kodeksy i ustawy. 

Skąd mam wiedzieć, z jakich ustaw i kodeksów się przygotowywać? 

Rokrocznie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości na początku kwietnia zamieszczany jest aktualny wykazów aktów prawnych, które obowiązują na najbliższym egzaminie. W tym roku (2020) było ich aż 56. Oczywiście nie zawsze wszystkie wystąpią i nie jest to zazwyczaj aż sformułowane na ich podstawie pytania nie są aż tak szczegółowe, co pozwala na bardziej ogólne przygotowanie się z niektórych zagadnień. Należy mieć jednak na uwadze, że czasem zdarzają się niespodziewane pytania, które stopniem szczegółowości potrafią zaskoczyć. Należy tutaj wywarzyć opłacalność nauki czasami niezwykle trudnych zagadnień z częstotliwością ich występowania. Skłaniałabym się tutaj raczej przy opinii, że warto je przeczytać/przejrzeć, a nie starać się opanować je szczegółowo. 

Wykaz aktualnych aktów prawnych znajdziesz tutaj. 

Jakie są metody nauki? 

Możliwości jest z pewnością wiele. Ja przedstawię tutaj te najważniejsze: 

  1. Można czytać (a raczej uczyć się ich) kodeksy i ustawy, co – biorąc pod uwagę charakter egzaminu – jest w moim przekonaniu niekompletne. Jak człowiek czyta/uczy się, to wydaje mu się, że wie, a jak trzeba rozwiązać test, to szybko się okazuje, że jednak nie wie albo, że nie jest pewien i z każdą następną sekundą, którą poświęca na zastanawianie się nad rozwiązaniem jego szansa na “ustrzelenie” prawidłowej odpowiedzi z pewnością maleje. Na rynku są różne zbiory ustaw zawierające zestawy aktów prawnych niezbędnych do przygotowania się egzaminu, ale (jest właśnie jedno ale) one najczęściej nie zawierają kompletu tych ustaw.  Mają ich sporo, bo zazwyczaj więcej niż potrzeba, ale nie wszystkie potrzebne też tam są. 
    Wiedzę z kodeksów warto jest więc uzupełniać testami, a więc – jak już się zapewne domyślasz – numerem drugim na mojej liście są:
  2. Testy. Testy warto rozwiązywać. Na rynku najpopularniejsze są test z Ars Lege i Beka.  

    Na Ars Lege można kupować najróżniejsze (mieszane) same testy lub pakiety z filmami, orzecznictwem, opracowaniem najtrudniejszych pytań i innymi różnymi udogodnieniami jak np. ustawy w formie audio. Ceny wahają się, ale rozpoczynają się już od 20 złotych za dobę ;). W rzeczywistości nie ma czasu (chyba, że nie pracujecie, nie macie rodzin i życia osobistego) na oglądanie tych filmików i nadmiernych opracowań, więc ja uznałam (choć podejmowałam próby) nie warto tracić na nie czasu. W to miejsce lepiej postudiować kodeks. Testy nie wymagają aż tak dużego zaangażowania, chyba że za punkt honoru postawiliście sobie zebranie maksymalnej liczby punktów. Pamiętaj jednak, że wszystkie filmiki i opracowania i tak nie omawiają całej wymaganej materii. Moim zdaniem testy plus ewentualnie opracowanie tych najtrudniejszych pytań powinno ci w zupełności wystarczyć.
    Po drugiej stronie barykady mamy testy wydawnictwa Beck, gdzie znajdziemy typowe testy bez jakichś specjalnych opracowań i udziwnień. 

    Ogólnie planuje odwieczny spór, które testy są lepsze. Na to pytanie tutaj też nie znajdziecie odpowiedzi. Nie ze złośliwości. Ja po prostu nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Jedni twierdzą, że testy Becka są bliższe pytaniom z egzaminu wstępnego na aplikację, inni twierdzą, że tak nie jest, i że test z Becka są zbyt łatwe w porównaniu do tych występujących na egzaminie wstępnym. Znajdą się też zwolennicy rozwiązywania obydwu zestawów. Decyzję pozostawiam wam. Nie będę grzebać w tym sporze. Ja na początku rozwiązywałam testy Becka, potem już tylko Ars Lege. Zdecydowała jednak o tym przypadkowość, a nie jakieś specjalne preferencje.

    Plusem testów internetowych jest to, że są one aktualizowane z obowiązującym stanem prawnym, tak co najmniej reklamuje się Ars Lege. Na stronie Becka nie znalazłam takiej informacji. Z resztą z tego, co pamiętam w praktyce, to te Becka rzeczywiście nie zostały zaktualizowane pod stan prawny, który miał obowiązywać na moim egzaminie. Wtedy chodziło bodajże o reformę prawa karnego.

    Dla tych, co nie sympatyzują z komputerem zawsze pozostaje opcja rozwiązywania testów w formie papierowej. Istnieje wiele opracowań zawierających różnego rodzaju testy. Tutaj należy uważać na aktualność stanów prawnych, gdyż jeśli kupimy jakieś nieuaktualnione wydanie możemy się później niemile zaskoczyć. Polecam również rozwiązywanie testów z lat poprzednich, gdyż pytania z nich często lubią się powtarzać w następnych latach.

    Osobiście uważam, że testy w formie papierowej są świetnym uzupełnieniem testów elektronicznych. Nie zdecydowałabym się na ich samodzielne rozwiązywanie z tego względu, że bazy testów internetowych są znacznie większe.
  3. Trzecią opcją jest wybranie się na kurs przygotowujący do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze. Od razu chciałabym tutaj podkreślić, że jeśli decydujesz się na taką formę przygotowania, to po pierwsze wybieraj te kursy tematycznie. CO to znaczy? Jeśli wybierasz się na aplikację sędziowska i prokuratorską, to szukaj kursu, który przygotowuje pod tym kątem. Nie chodźcie na kursy ogólne typu: Przygotowanie do wszystkich aplikacji, chyba, że resztę przygotujecie sami (co w moich oczach mija się z celem i się nie stanie, bo nie będzie na to czasu). Dlaczego tak? Większość z nich jest ukierunkowana na przygotowanie pod kątem aplikacji adwokackiej i radcowskiej. Nie czarujcie się więc, że przygotuje ona was do komorniczej, notarialnej czy prokuratorskiej, bo się rozczarujecie i wywalicie pieniądze w błoto. Po drugie, miej świadomość, że ten kurs nie przygotuje cię w stu procentach – nikt ci łopatą wiedzy do głowy nie nałoży 🙂 – więc i tak będziesz musiał poświęcić sporo czasu w domu i uczyć się i czytać ustawy samodzielnie. Na tego typu kursach zwracają raczej uwagę, na co warto zwrócić szczególną uwagę, co może wystąpić na egzaminie, ale nie gwarantują ci one wystąpienia tych zagadnień na egzaminie, a tym bardziej jego zdania. Jest to owszem bardzo dobre uzupełnienie czy szansa na zbudowanie podstaw – szczególnie dla osób, które nie mają zbyt dużo czasu na samodzielne przygotowanie w domu.  

    Pamiętajcie, że te kursy też wyjmą z życia kilka weekendów. Ich minusem jest spory koszt. Kurs takie najczęściej kosztują około dwóch lub więcej tysięcy. Pamiętajmy, że samo podejście do egzaminu wstępnego na aplikację też nie jest najniższa, gdyż jest to koszt powyżej tysiąca złotych. I jakość wykładów nie zawsze jest na najwyższym poziomie i adekwatna, czasem do wygórowanych cen. 

    Kolejną istotną informacją odnośnie takich kursów jest fakt, że zdarzają się wykładowcy (oczywiście większość z nich ma porażającą wiedzą, co robi ogromne wrażenie na kursancie), ale nie przedstawiają jej w odpowiedni sposób, bo np. podają sygnatury orzeczeń, które na tym etapie w ogóle nie są potrzebne. I nie przedstawiają wyłącznie samej wiedzy, więc jeśli liczycie, że ktoś wam tylko streści najważniejsze rzeczy, to się mylicie. Tam też będziecie rozwiązywać testy. Możliwe, że na tych kursach “pigułkowych” jest po prostu przedstawiany zbiór najważniejszych informacji, ale to też z pewnością zależy od rodzaju kursów. 

Jaką metodę nauki wybrać? 

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Każdy wie, co mu najlepiej pasuje. Ja polecam czytanie kodeksów i ustaw fragmentami i uzupełnianie ich poprzez sprawdzanie przyswojonej wiedzy w formie testów i robienie regularnych powtórek – oczywiście nie wszystkiego, bo nie da się. Proponuję powtarzać te najważniejsze kwestie. A to co wydaje się nam najważniejsze zaznaczać w kodeksach, wypisywać na kartkach, mapach myśli, fiszkach. Warto też porządkować wiedzę, na zasadzie zbiorów porównań. Wypisanie najważniejszych terminów itp., to bardzo pomaga. Jak zdecydować co najważniejsze? Kierujcie się intuicją. Włączcie swoje wewnętrzne sito i starajcie się wyłapywać te kwestie, które waszym zdaniem mogą pojawić się na egzaminie. Test książkowe zawierają omówienia testów z lat poprzednich, więc możemy zobaczyć, jakich pytań najczęściej znajdziemy najwięcej, a dokładniej rzecz biorąc z jakich ustaw. Po takiej analizie będziemy już wiedzieli, że najlepiej skupić się jest na kodeksach i w jakiej kolejności. 

Dla zapracowanych, mimo wszystko polecam posiłkowanie się kursami przygotowującymi do egzaminów wstępnych, bo to siłą wyrywa nam czas, który musimy na to poświęcić. Warto przed egzaminem wziąć 2 lub 3 tygodnie urlopu i wtedy już tak mocno skupić się na nauce. W przypadku aplikacji prokuratorskiej i sędziowskiej proponuje jednak wydłużyć trochę ten czas na naukę, gdyż mimo mniejszego zakresu ustaw, szczegółowość pytań jest dużo większa. 

Jako ciekawostkę powiem, że wśród uczących się jest zawsze grupa spryciarzy rozwiązujących tylko testy. Z tego, co twierdzą zdają, jednak ja uważam, że nie jest to najlepsza forma przygotowania, która w moim odczuciu ma pewną dozę zupełnej przypadkowości, gdy nie mając podstaw siadamy do testów i co? Uczymy się ich na pamięć? A co jak pytania z egzaminu wykroczą poza to, co było w naszym testowym pakiecie? 

Czy jest sens uczyć się na aplikację już na studiach? 

Nie ma. Nie dość, że i tak zapomnisz tego czego się nauczyłeś wcześniej, to z dużym prawdopodobieństwem zbrzydzisz sobie w ogóle ten egzamin i tę aplikację wyśrubowanymi wymaganiami i ciągłym faktem obciążenia tym całym egzaminem i presją, którą na siebie ściągniesz. Z moich obserwacji wynika, że ludzie pozbawiający się życia na rzecz przygotowywania się do egzaminu wstępnego, owszem najczęściej zdają (bo nie wszystkim się to udaje) zdają, ale wcale nie mają najlepszych wyników. I pamiętaj o tym, że tak naprawdę, ten wynik nie jest aż tak istotny. Najważniejsze jest zdanie egzaminu – dostanie się na aplikację czyli uzyskanie tych stu punktów.  

Im więcej materiału opanujemy, tym teoretycznie wyjściowo na większą utratę punktów z co poniektórych ustaw, będziemy mogli sobie pozwolić, ale nie można dać się zwariować, dlatego w miarę możliwości starałabym się zajrzeć do większości ustaw.  

Jaka rada na naukę? 

Planuj! Miej władzę nad tym co robisz. Informacje jak się za to zabrać, znajdziesz już wkrótce na moim blogu tutaj. 

A co jak się nie uda? 

Nic. Dalej robić swoje. Żyć, pracować, a do egzaminu wstępnego podejść za rok. Świat się nie wali, a jesteśmy tylko bogatsi o nowe doświadczenia. 

The post Jak się dostać na aplikację prawniczą? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2377
Dawno mnie tu nie było…  https://drogadoszczescia.com/2020/04/19/dawno-mnie-tu-nie-bylo/ Sun, 19 Apr 2020 08:22:17 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2325 Gdy zaczynasz tęsknić za własnym blogiem i na niego wracasz...

The post Dawno mnie tu nie było…  first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Gdy dzisiaj rano otworzyłam oczy, poczułam, że brakuje mi mojego bloga i stwierdziłam, że dawno mnie tu nie było… Postanowiłam, więc wrócić. Mam nadzieję, że uda mi się tego dokonać.  

A dlaczego zniknęłam? Po pierwsze postanowiłam rozdzielić blog na dwa. I ze strefy prywatnej i tematyki poświęconej prawu odjęłam część poświęconą językowi niemieckiemu, która jednak stanowiła największą jego część, dlatego zrobiło się tam pusto. Stwierdziłam, że będzie lepiej, gdy utworzę oddzielny fan page i oddzielną stronę, która, co prawda się jeszcze robi, ale mam nadzieję, że już wkrótce zostanie ukończona.  

Drugim, jednakże niezwykle istotnym problemem, dlaczego przestałam się tu pojawiać, jest prozaiczny, ale jakże istotny brak czasu. Obecnie pracuję na etacie, dodatkowo współpracuję z kancelarią, robię aplikację radcowską i prowadzę zajęcia z języka niemieckiego – grupowe online, grupowe stacjonarne (chociaż ostatnio zawieszone zostały przez koronawirusa) i zajęcia indywidualne, które wypełniają większość mojego czasu. Na nic innego czasu już nie zostaje… Na życie, na rodzinę, na nic… tym bardziej na inne dodatkowe zajęcia. Prawda jest taka, że zaczynam swoją działalność wcześnie rano, bo wstaję już po czwartej, a chodzę spać około północy i mam przeświadczenie, że jeszcze nie na wszystko starcza mi czasu. Co gorsza, mam wrażenie, że obecna światowa sytuacja z koronawirusem, wcale nie polepsza tego wszystkiego, a tylko pogarsza. Niby odchodzą mi dojazdy, a jednak mam przeświadczenie, że czasu mam jeszcze mniej. Brak czasu na sport, na gotowanie, ogólnie na życie… Smutne? Nie, ja jestem szczęśliwa. Lubię mieć wypełniony czas po brzegi, aczkolwiek przyznaję, że mogłoby być odrobinę więcej życia w tym życiu.  

Nie chciałabym, żebyście pomyśleli, że narzekam, bo nie robię tego. Bardzo kocham wszystko to, co robię, jednak wiem, że muszę trochę uporządkować i przeorganizować moje życie, żeby działać jeszcze skuteczniej i przy tym trochę żyć. Mam nadzieję, że po “renowacji”, znajdę odrobinę czasu, żeby i tutaj wpaść od czasu do czasu… 

Do zobaczenia! 

 

The post Dawno mnie tu nie było…  first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2325
Urlaub am Meer ćwiczenia https://drogadoszczescia.com/2019/08/01/urlaub-am-meer-cwiczenia/ Thu, 01 Aug 2019 13:29:10 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2191 Wszystkim, którzy chcą poćwiczyć znajomość słownictwa i zwrotów polecam poniżej ćwiczenia. Sprawdź można również zrozumienie tekstu. Niemiecki może jest fajny! :)

The post Urlaub am Meer ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Cześć! Założę się, że czekaliście na ten wpis, a tym samym na te ćwiczenia! Jesteście gotowi się sprawdzić? 🙂

Übungen 

Tutaj zachęcam do wykonania ćwiczeń. Ćwiczenia można zrobić je na bieżąco lub wydrukować. 

Übungen zum Text: 

Übung 1  

Przyporządkuj odpowiedni czasownik do zwrotu: 

Muscheln 

große Rolle 

Sonnenbrille 

in der See 

eine Reise 

Sandburgen 

sich richtig 

sich über das Wetter 

in die Ferien 

sich vor der Sonne 

schützen, fahren, planenerholen, bauen, spielen, baden, freuen, sammeln, tragen 

Übung 2  

Zaznacz odpowiedzi zgodne z treścią tekstu – prawda czy fałsz?   

  1. Katrin hat viel Zeit auf das Faulenzen. 
  1. Sie will Urlaub im Gebirge verbringen.  
  1. Sie fährt in die Ferien alleine. 
  1. Sie möchte mit einer Fähre fahren. 
  1. Sie will jeden Tag in der See baden. 

Übung 3  

Uzupelnij zwroty brakujacymi slowami.  

  1. Sie kann sich ……….. das schöne Wetter freuen.
    a. mit 
    b. über 
    c. nach 
  2. Wir fahren diesen …………… in die Ferien
    a.
    Monat 
    b. Woche 
    c. Jahr 
  3. …………….. Tag will ich in der See baden.
    a.
    Jeder 
    b. Jeden 
    c. Jede 
  4. Jeder weißdass man …………. der Sonne schützen soll.
    a.
    für 
    b. auf 
    c. vor 
  5. Morgen fangen unsere Kinder ihre Sommerferien an, deshalb fahren wir …………….. Urlaub.
    a.
    mit 
    b. in 
    c. für  

Photo by Dallas Reedy

The post Urlaub am Meer ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2191
Woher kommst du? https://drogadoszczescia.com/2019/07/31/woher-kommst-du/ Wed, 31 Jul 2019 11:44:31 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2184 Tekst przedstawiony w formie dialogów zawiera słownictwo dotyczące państw i występujących w nich języków. Przystępna fporma pomoże Ci je łatwo opanować.

The post Woher kommst du? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Dzisiaj słownictwo zostanie przedstawione w mini dialogach, które pomogą Ci utrwalić budowanie pytań i udzielanie odpowiedzi na nie! 

 

Do dzieła! 

Opis sytuacji:  

Schüleraustausch. Grupa uczniów z różnych krajów spotyka się na wymianie młodziezy 

Dialog 1: 

Michael: Hallo, ich heiße Michael, und ihr? 

Monika: Hallo! Ich bin Monika. 

Astrid: Hallo, und ich Astrid. Woher kommst du, Monika? 

Monika: Ich komme aus Polen und wohne in Warschau, und du? 

Astrid: Ich komme aus Österreich, aus Wien, und du Michael? 

Michael: Ich wohne in Deutschland. In Berlin. 

 Wskaż jakie państwa wystąpiły w dialogu i jakimi językami się tam mówi!

Dialog 2: 

Elizabeth: Servus! Mein Vorname ist Elizabeth. Ich komme aus England. Ich wohne aktuell in London mit meinen Eltern. 

Max: Hallo Elizabeth! Ich bin Max.  

Chloé: Was ist deine Muttersprache, Max? 

Max: Meine Muttersprache ist Niederländisch. Ich komme aus den Niederlanden. 

Elizabeth: Und wo wohnst du? 

Max: In wohne in Rotterdam. 

Chloé: Holland ist so schön, und du bist so sympathisch, Max. Ich heiße Chloé und ich komme aus Frankreich. Ich wohne jetzt in Paris. 

Wskaż jakie państwa wystąpiły w dialogu i jakimi językami się tam mówi!

Dialog 3: 

Agaton: Ich bin Agaton! Ich komme aus Griechenland.  

Mia: Hallo! Ich heiße Mia. Ich komme aus der Schweiz, aber jetzt wohne ich Düsseldorf. Und du? 

Oleg: Hallo! Mein Name ist Oleg! Ich komme aus der Ukraine, und jetzt wohne ich auch in Düsseldorf. Ich studiere dort.  

Wskaż jakie państwa wystąpiły w dialogu i jakimi językami się tam mówi!

Dialog 4: 

Acke: Hallo zusamme! Ich bin Acke und komme aus Schweden. Und ihr? Ich reise gern. Ich wohne in den USA und reise nächste Woche in die Türkei! 

Siergiej: Hallo! Ich heiße Siergiej. Ich komme aus Russland. Ich wohne in Moskau. 

Knut: Ich bin Knut und komme aus Norwegen. Oslo ist sehr schön! 

Wskaż jakie państwa wystąpiły w dialogu i jakimi językami się tam mówi!

Dialog 5: 

Marie: Hallo! Wie heißt du? 

Patrik: Ich heiße Patrik, und du? 

Marie: Ich bin Marie. Woher kommst du? 

Patrik: Ich komme aus der Slowakei. Woher kommst du, Marie? 

Marie: Aus Belgien. Wo wohnst du? 

Patrik: Ich wohnen jetzt in Polen und du? 

Marie: In Brüssel.

  Wskaż jakie państwa wystąpiły w dialogu i jakimi językami się tam mówi!

 

Fragen Zum Text:
1. Wo wohnt Astrid?
2. Woher kommt Marie?
3. Wie heißen die Personen aus dem Dialog 4?

 

Österreich Austria
österreichisch austriacki
Polen Polska
Polnisch język polski
Deutschland Niemcy
Deutsch język niemiecki
sprechen rozmawia, mówić
England Anglia
Englisch język angielski
besuchen odwiedzać, uczęszczać
Holland Holandia
Holländisch język holenderski
Frankreich Francja
Französisch język francuski
reisen podróżować
Griechenland Grecja
Griechisch język grecki
die Schweiz Szwajcaria
schweizerisch szwajcarski
lernen uczyć się
der Schüleraustausch wymiana młodzieży
die Ukraine Ukraina
Ukrainisch język ukraiński
Schweden Szwecja
Schwedisch język szwedzki
die USA Stany Zjednoczone
amerikanisch amerykański
die Türkei Turcja
Türkisch język turecki
Russland Rosja
Russisch język rosyjski
Norwegen Norwegia
Norwegisch język norweski
die Niederlande Holandia
Niederländisch język holenderski
Belgien Belgia
belgisch belgijski
der Iran Iran
iranisch irański
die Slowakei Słowacja
Slowakisch język słowacki
Slowenien Słowenia
Slowenisch język słoweński
Weißrussland Białoruś
weißrussisch białoruski
die Muttersprache język ojczysty
die Fremdsprache język obcy
die Schule szkoła
kennen znać
sympathisch sympatyczny

Photo by Ben White on Unsplash

The post Woher kommst du? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2184
Tekst lipcowy: Urlaub am Meer https://drogadoszczescia.com/2019/07/31/tekst-lipcowy-urlaub-am-meer/ Wed, 31 Jul 2019 07:14:04 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2178 Tekst miesiąca został utworzony na podstawie słownictwa zamieszczanego przez cały miesiąc słownictwa, które dodatkowo znajduje się wyszczególnione pod tekstem.

The post Tekst lipcowy: Urlaub am Meer first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Katrin: Letztens bin ich ein bisschen müde. Ich weiß, dass ich mich richtig erholen muss, denn Erholung sehr wichtig ist. Ich mag manchmal faulenzen. Ich habe aber nicht so viel Zeit darauf. 

Ich fahre also diesen Monat in die Ferien. Ich habe es mir verdient! Ich plane also eine Reise ans Meer mit meinen Freunden. Wir wissen aber nicht, welche See sollen wir wählen. Meine Freundin möchte an der Ostsee Urlaub verbringen, und meine Freundin am Mittelmeer. Mir ist es eigentlich egal. Espielt keine große Rolle für mich. Ich will einfach in der See baden. Es wäre auch gut, wenn ich mit einer Fähre fahren könnte. Es ist nicht so wichtig, denn man kann doch sich überall gut erholen. Ein Ferienhaus oder ein Campingplatz? Das wissen wir noch nicht. 

Wir besuchen noch ein ReisebüroVielleicht hilft das uns eine Entscheidung treffen 

Nach 2 Tagen: 

Wir fahren ans Mittelmeer! Wir fliegen direkt nach Alghero! Das ist echt sehr schöne Stadt, und diese Gegend… Wir können uns schon über das schöne Wetter freuenDort ist es immer warm! 

Ich möchte dort jeden Tag in der See baden, Sandburgen bauen, Muscheln sammeln usw. Ich muss mich vor der Sonne schützen. Ich soll keine Probleme damit haben, denn ich sonne mich nicht so viel und mag nicht am Strand in der Sonne liegen! Ich trage immer meine Sonnenbrille. 

Ich gehe an den Strand auch Strandvolleyball spielenAbends habe ich vorSpaziergänge am Strand zu machenDort kann ich Sonnenaufgang oder stürmische See beobachten. Das macht mir Spaß. 

Hoffentlich bleiben mir diese Sommerferien unvergesslich gut in Erinnerung. 

Fragen zum Text:
1. Wie fühlt sich Katrin letztens?
2. Wo will ihre Freundin in Urlaub fahren?
3. Was möchte sie im Urlaub machen?

Urlaub am Meer urlop nad morzem
das Ferienhaus dom wczasowy
besuchen odwiedzać
das Reisebüro biuro podróży
direkt bezpośrednio
Sandburgen bauen budować zamki z piasku
sich schützen chronić się
Muscheln sammeln zbierać muszle
in die Sommerferien fahren jechać na wakacje
der Campingplatz pole kempingowe
das Meer morze
die See morze
in der See baden kąpać się z morzu
Spaziergänge am Strand machen spacerować po plaży
der Sonnenaufgang wschód słońca
die stürmische See wzburzone morze
an der Ostsee nad Bałtykiem
am Mittelmeer nad Morzem Śródziemnym
sich über das schöne Wetter freuen cieszyć się z ładnej pogody
mit der Fähre fahren płynąć promem
der Strandvolleyball spielen grać w siatkówkę
sich sonnen opalać się
an den Strand gehen iść na plażę
am Strand liegen leżeć na plaży
die Sonnenbrille okulary przeciwsłoneczne
faulenzen leniuchować
die Erholung wypoczynek
eine Reise planen planować podróż
Ich habe es mir verdient zasłużyłam sobie na to
sich richtig erholen porządnie wypocząć
baden kąpać się z morzu

Photo by Tamara Bellis

The post Tekst lipcowy: Urlaub am Meer first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2178
Kurs przygotowujący do matury z niemieckiego https://drogadoszczescia.com/2019/07/23/matura/ Tue, 23 Jul 2019 19:38:43 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2166 Sprawdź moją ofertę kursu przygotowującego do matury z języka niemieckiego. Pierwsza edycja kursu przewiduje kompleksowe przygotowanie do egzaminu maturalnego.

The post Kurs przygotowujący do matury z niemieckiego first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Kurs skierowany jest do osób przygotowujących się do matury z języka niemieckiego.

Na kursie udoskonalisz następujące umiejętności:

* mówienie,

* pisanie, 

* czytanie ze zrozumieniem,

* słuchanie i 

* umiejętności gramatyczne. 

Matura nie jest straszna, tylko trzeba być do niej dobrze przygotowanym!

MIEJSCE ZAJĘĆ: POZNAŃ – GRUNWALD

Czas trwania: około 4 miesięcy. 16 spotkań po 90 minut czyli w sumie 32 godziny lekcyjne (po 45 minut). Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu.

START: październik 2019

Cena: 1000zł brutto (możliwość zapłaty w 4 ratach)

Każdy uczestnik kursu będzie miał możliwość indywidualnego spotkania z lektorem. Do dyspozycji będzie miał aż 90 minut darmowych indywidualnych konsultacji, których standardowa cena wynosi 150zł.

Co mogę Ci zaoferować?

*atrakcyjne i konkurencyjne ceny,

*małe grupy,

*darmowe materiały,

*indywidualne podejście do zapotrzebowań kursantów,

*przyjemną atmosferę,

*najwyższy poziom nauczania i organizacji i

*wieloletnie doświadczenie w nauczaniu.

Zapisy trwają do 25 września 2019 roku! Zapisz się już do końca września a otrzymasz 50zł zniżki!

Liczba miejsc jest ograniczona.

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: 665-411-887.

 

The post Kurs przygotowujący do matury z niemieckiego first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2166
jdn., jmdm… co to w ogóle znaczy? https://drogadoszczescia.com/2019/07/02/jdn-jmdm-co-to-w-ogole-znaczy/ Tue, 02 Jul 2019 07:36:21 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2128 Często uczysz się słownictwa i nie umiesz rozszyfrować, co znaczy w danych zwrocie wyraz jemanden lub skrót jmdm.? W artykule znajdziesz rozwiązanie tej zagadki, a nauka zwrotów i najróżniejszych wyrażeń już nigdy nie sprawi Ci problemu.

The post jdn., jmdm… co to w ogóle znaczy? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Dzisiaj chciałabym wyjaśnić, co oznaczają skróty, które niejednokrotnie pojawiają się w słownikach. 

Zapewne spotkaliście się w słownikach, a nawet w słownictwie, które dla Was regularnie zamieszczam różne określenia, które są dla Ciebie niezrozumiałe.  

Chodzi o następujące słówka: 

jd. lub jemand (ktoś)

jmdm. lub jemandem lub jdm. (komuś)

jmdn. lub jemanden lub jdn. (kogoś) 

jds. lub jemandes. (czyjeś)

Wiesz co oznacza, gdy pojawi się któreś z nich w jakimś zwrocie? 

 

Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce? 

jds. Schuld anerkennen – uznać czyjąś winę 

jdn. verfehlen – minąć się z kimś 

jdm. helfen – pomóc komuś.

 

W praktyce, gdy pojawia się takie wyrażenie, to znaczy, że w tych miejscach powinniśmy zastosować określony przypadek: 

jd.->Nominativ czyli mianownik 

jmdm-> Dativ czyli celownik 

jmdn-> Akkusativ czyli biernik 

jds-> Genitiv czyi dopełniacz.  

!UWAGA! Nie przerażaj się tym, że czasem nie będzie to pokrywało się z językiem polskim. W języku niemieckim w przypadku niektórych czasowników występują inne przypadki, niż w języku polskim.

 

Same przypadki też często są skracane: 

Nominativ: Nom. lub N. 

Dativ: Dat.lub D. 

AkkusativAkk. lub A.  

Genitiv: Gen. lub G.  

Prawidłowymi skróceniami od tych przypadków są te pierwsze, czyli Nom., Dat., Akk., i Gen., a te drugie występują najczęściej w książkach z gramatyką, gdzie są przedstawiane różne tabele z przypadkami, tak jest po prostu prościej. 

 

Mam nadzieję, że teraz nauka słownictwa stanie się jeszcze przyjemniejsza i nie będziesz musiał się zastanawiać, co podstawić za dany wyraz.  

Spotkaliście się jeszcze z innymi formami skracani tych wyrazów? Piszcie w komentarzach. 

Photo by Marten Newhall on Unsplash

The post jdn., jmdm… co to w ogóle znaczy? first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2128
Meine erste Arbeit – ćwiczenia https://drogadoszczescia.com/2019/07/01/meine-erste-arebit-cwiczenia/ Mon, 01 Jul 2019 09:38:32 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2119 Przygotowałam dla Ciebie zestaw ćwiczeń, dzięki któremu będziesz mógł sprawdzić, czy udało Ci się opanować słownictwo z tekstu miesiąca "Meine erste Arbeit".

The post Meine erste Arbeit – ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Übungen
Tutaj znajdują się 3 ćwiczenia do tekstu miesiąca „Meine erste Arbeit”. Ćwiczenia można wykonać ustnie lub wydrukowac i sprawdzić z załączymi w pliku odpowiedziami. 

Zostaw komentarz, czy Ci się podoba taka forma nauki?

Übungen zum Text: 

Übung 1  

Przyporządkuj odpowiedni czasownik do zwrotu: 

Erfahrungen 

als Seniorenbetreuerin 

Lebenslauf 

Qualifikationen 

zum Arzt 

eine Arbeit 

stolz 

Freunde 

getrennt 

keine Vorstellung 

machen, suchen, machen, haben, sammeln, gehen, haben, arbeiten, sein, schreiben. 

Übung 2  

Zaznacz odpowiedzi zgodne z treścią tekstu – prawda czy fałsz?   

  1. Sie kann in ihrer neuen Arbeit keine Erfahrungen sammeln. 
  2. Sie will nicht arbeiten. 
  3. Sie ist Krankenschwester. 
  4. Die Jochsuche ist nicht so einfach. 
  5. Sie will nur während der Sommerferien arbeiten.  

Übung 3  

Uzupelnij zwroty brakujacymi slowami.  

  1. Es ist nicht so einfach, einen guten …………….. zu finden. 
    a. Arbeit 
    b. Job 
    c. Beschäftigung 
  2. Ich …………….. gleich Sommerferien.
    a.
    fange 
    b. anfange 
    c. beginne 
  3. Ich möchte so sehr …………….. Seniorenbetreuerin arbeiten. 
    a.
    als 
    b. bei 
    c. – 
  4. Sie sieht krank aus. Sie muss …………….. Arzt gehen.
    a. am 
    b. ins 
    c. zum 
  5. Morgen fangen unsere Kinder ihre Sommerferien an, deshalb fahren wir …………….. Urlaub.
    a. mit 
    b. in 
    c. für  

Photo by Thought Catalog on Unsplash

The post Meine erste Arbeit – ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2119
Meine Familie – ćwiczenia https://drogadoszczescia.com/2019/07/01/meine-familie-cwiczenia/ Mon, 01 Jul 2019 07:20:50 +0000 https://drogadoszczescia.com/?p=2140 Jeśli uczyłeś się słownictwa przez ostatni miesiąc związanego z rodziną, to teraz możesz saprawdzić, czy udało Ci się je opanować. Pamiętaj! Ucz się kompleksowo!

The post Meine Familie – ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
Poniżej znajdują się ćwiczenia, które możesz wykonać do tekstu miesiąca i sprawdzić, czy udało Ci się opanować słownictwo.

Poniżej możesz pobrać ćwiczenia i odpowiedzi do nich w formacie .pdf.

Powodzenia (Viel Erfolg!)

Będzie mi miło, jak opinię na temat ćwiczeń zostawisz w komenatrzu.

Übungen 

Übung 1 

Ułóż wyrazy z podanych liter. 

dr n e k i ……………………… 

t m t r u e ……………………… 

s  n o ……………………… 

a e s n u l d c d h t ……………………… 

e w e t s h r s c ……………………… 

Übung 2 

Dokończ wyrazy w zdaniach. 

  1. Das sind meine Elter – M………….. und Vater. 
  2. Ich und mein B…………… sind Geschwister. 
  3. Meine Tante und mein O…………… wohnen in Warschau. 
  4. Meine Eltern haben 3 K………………… 
  5. Das ist meine Oma, und hier mein O………….. 

Übung 3 

Zdecyduj czy zawarte zdaniacg są prawdziwe (richtig) czy fałszywe (falsch). 

  1. Sie heißt Monika Kruger. 
  2. Monika wohnt in Warschau. 
  3.  Monika liebt ihre Familie. 
  4. Monika hat ein Kind. 
  5. Monikas Oma heißt Julia. 

Photo by Juliane Liebermann on Unsplash

The post Meine Familie – ćwiczenia first appeared on Droga do szczęścia.

]]>
2140