Ograniczenie handlu w niedziele i święta w 2018 roku
Ostatnio zrobiło się bardzo głośno o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, a wszystko za sprawą świeżutkiej ustawy, która zaczęła obowiązywać od pierwszego marca bieżącego roku. A wszystko zaczęło się od obywatelskiego projektu przygotowanego przez NSZZ „Solidarność”. Uzasadnieniem tego pomysłu był m.in. prawo pracownika do wypoczynku, czy wzmacnianie więzi rodzinnych, które powinny mieć korzystne skutki społeczne.
Kiedy obowiązuje?
W ustawie nie ma wprost wymienionych niedziel wolnych od handlu, jest tylko wskazane, że zakaz nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzielę bezpośrednio poprzedzającą dzień Wielkiej Nocy i ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu. Ponadto przepisy wskazują, że zakaz w okresie od 1 marca do 31 grudnia 2018 roku nie dotyczy również w pierwszych i ostatnich niedziel każdego miesiąca kalendarzowego, chyba że na ten dzień przypada święto. Zatem bardzo łatwo jest się pogubić w tym, kiedy właściwie można, a nie można handlować… Życie trzeba sobie ułatwiać, dlatego poniżej znajduje się lista niedziel wolnych od handlu i dwa dni, w których godziny handlowe podlegają skróceniu ze względu na niektóre święta.
Niedziele wolne od handlu w 2018 roku:
MARZEC:
- 11 marca
- 18 marca
- 31 marca (sobota) – skrócone godziny handlu do godz. 14°° ze względu na to, że jest to sobota poprzedzająca Wielkanoc
KWIECIEŃ:
- 1 kwietnia (Wielkanoc)
- 8 kwietnia
- 15 kwietnia
- 22 kwietnia
MAJ:
- 13 maja
- 20 maja (Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki)
CZERWIEC:
- 10 czerwca
- 17 czerwca
LIPIEC:
- 8 lipca
- 15 lipca
- 22 lipca
SIERPIEŃ:
- 12 sierpnia
- 19 sierpnia
WRZESIEŃ:
- 9 września
- 16 września
- 23 września
PAŹDZIERNIK:
- 14 października
- 21 października
LISTOPAD:
- 11 listopada (Święto Niepodległości)
- 18 listopada
GRUDZIEŃ:
- 9 grudnia
- 24 grudnia (poniedziałek) – skrócone godziny handlu do godz. 14°° ze względu na Wigilię
Kogo dotyczą przepisy?
Ustawa znajduje zastosowanie do pracowników, pracowników tymczasowych i innych osób fizycznych wykonujących pracę w oparciu o umowy prawa cywilnego. Chodzi oczywiście o pracę odpłatną, która jest wykonywana na rzecz przedsiębiorcy wykonującego handlową działalność zarobkową.
Ustawę powinny stosować placówki handlowe czyli miejsca, w których prowadzony jest handel oraz czynności z tym związane. Chodzi m.in. o miejsca takie jak: sklep, stoisko, stragan, hurtownia, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu, jeśli praca ta jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.
Handlem jest proces sprzedaży podlegający wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne
Kogo nie obowiązuje zakaz?
Oczywiście w ustawie został wyszczególniony szereg podmiotów, których zakaz handlu w określone w ustawie niedziele nie obowiązuje. Należą do nich m.in.: stacje paliw płynnych, placówki handlujące kwiatami, apteki i punkty apteczne, lecznice dla zwierząt, placówki handlujące pamiątkami i dewocjonaliami, placówki handlujące prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówki handlowe znajdujące się na dworcach, strefy wolnocłowe, sklepy internetowe i na platformach internetowych, zakłady pogrzebowe i przede wszystkim w placówki handlowe, w których przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonuje prowadzi handel wyłącznie osobiście, we własnym mieniu i na własny rachunek.
Czy rodzina może wspomagać przedsiębiorcę w wykonywanej pracy?
Jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną prowadzącą handel osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek może korzystać z pomocy członków rodziny pod warunkiem tego, że jest to okazjonalne i nieodpłatne. Taka osoba nie może być także jego pracownikiem lub zatrudnionym i wykonywać na jego rzecz odpłatnej pracy w inne dni tygodnia.
Niezastosowanie się do wymogów – co wtedy?
Naruszenie wprowadzonego ustawą zakazu będzie zagrożone karą grzywny, która może wynieść od 1.000 zł do nawet 100.000 zł. Z kolei uporczywe uchylanie się od tego zakazu może skutkować nawet karą ograniczenia wolności.
Opracowano na podstawie:
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni