Chciałabym, abyśmy w ramach tego bloga przypominali sobie regularnie różne zagadnienia prawne, co wierzę, że pozwoli nam zrobić sobie małą powtórkę przed egzaminem wstępnym albo po prostu pozwoli nam się nauczyć. Co ty na to?
Do egzaminu jest jeszcze kilka miesięcy, więc nie należy się nadmiernie spinać i przepracowywać, ale uważam, że “lekko” można zacząć wchodzić w temat. Stąd moją propozycją na dzisiaj jest “instytucja” małżeństwa i kwestia nazwisk małżonków. Sprawa niezbyt skomplikowana, a i miła, bo z pewnością dla większości dobrze się kojarzy (choć może nie dla mnie jako rozwódki :D).
Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie w prawie znajdziemy przepisy regulujące zagadnienie małżeństwa?
Przepisy: art. 18 Konstytucji; Tytuł I Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Małżeństwo pojawia się nawet w Konstytucji, co niewątpliwie świadczy o podniosłości zjawiska. W Konstytucji małżeństwo pojawia się w art. 18 Konstytucji, który małżeństwo określone jest jako związek kobiety i mężczyzny i dodatkowo obok rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa umieszczone jest pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym został poświęcony małżeństwu cały tytuł, który składa się z 6 działów poświęconych kolejno: zawarciu małżeństwa, prawom i obowiązkom małżonków, małżeńskim ustrojom majątkowym, ustaniu małżeństwa i separacji. Małżeństwo w KonstytucjiDefinicja małżeństwa
Małżeństwo, pomimo swojej szczególnej wartości nadanej im przez Konstytucję, nie ma swojej definicji legalnej. Żaden z aktów prawnych nie wyraża wprost tej definicji. Jest ono jednak silnie określane przez inne przepisy regulujące tę instytucję w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Małżeństwem jest więc stosunek prawny łączący kobietę i mężczyznę, którzy zawarli dobrowolnie przed właściwym urzędnikiem publicznym albo duchownym kościoła lub innego związku wyznaniowego zatwierdzony prawnie związek, który opiera się na więzi społecznej, gospodarczej, fizycznej i psychicznej.Kim są nupturienci?
Nupturientami są osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński.Nazwiska małżonków
Przepisy: Art. 25 Kodeks rodzinny i opiekuńczyJak zdeklarować nazwisko, które chcemy nosić po zawarciu związku małżeńskiego?
Kluczowe w tym przypadku jest oświadczenie, które składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.Kiedy małżonkowie składają “oświadczenie o nazwisku”?
Małżonkowie składają oświadczenie- przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzajacego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa albo
- bezpośrednio po zawarciu małżeństwa.
Jakie są opcje wyboru nazwiska?
Małżonkowie mogą:- zachować swoje dotychczasowe nazwisko,
- przyjąć nazwisko męża lub żony,
- Połączyć dotychczasowe nazwisko z nazwiskiem drugiego małżonka.
Czy nazwisko może składać się więcej niż dwóch członów?
Nazwisko w wyniku połączenia może składać się z nie więcej niż dwóch członów.Co się dzieje w przypadku braku dokonania wyboru nazwiska?
W przypadku niezłożenia oświadczenia w sprawie wyboru nazwiska, każdy z małżonków zachowuje dotychczasowe nazwisko.Czy można później zmienić nazwisko?
Swojego wyboru nie można ani cofnąć, ani zmienić. Zmiany nazwiska można dokonać tylko w trybie administracyjnym, który regulowany jest przez ustawę z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, ale tylko w przypadkach, które określa ustawa. Photo by Nathan Dumlao on Unsplash
czym jest małżeństwo, definicja legalna małżeństwa, definicja małżeństwa, jak wybrać nazwiska małżonków, małżeństwo, małżeństwo prawnie, nazwiska małżonków, nupturienci, nupturient, przygotowanie do aplikacji prokuratorskiej, przygotowanie do applikacji, przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego na aplikację prokuratorską, przygotowanie do egzaminu na aplikację prokuratorską, przygotowanie do egzaminu wstępnego na aplikację prokuratorską