W roku 2019 udało mi się – nie bez przeszkód – podejść do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską i co więcej go zdać, tzn. uzyskać wymagany próg punktowy, który wynosi 100 punktów. Przyznam szczerze, że samo przygotowanie nie było łatwe, gdyż w międzyczasie pojawił się u mnie pewien problem prawny 😉. Jednak mimo przeciwności losu udało mi się zawalczyć o uzyskanie wpisu na listę aplikantów radcowskich.
Świeżo upieczonemu aplikantowi nie jest tak łatwo. Dużo niewiadomych, gdyż człowiek do końca nie wie, co się dzieje i co dalej robić. Czeka więc na kolejne listy.
Na samym początku należy napisać wniosek o wpis na listę aplikantów radcowskich wraz ze stosownymi dokumentami, oświadczeniami i oryginałem opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich.
Po złożeniu dokumentów otrzymamy informację, kiedy i gdzie odbywa się ślubowanie. Jest ona obowiązkowe i należy na nie zabrać ze sobą coś do pisania. Oczywiście obowiązuje strój galowy.
Generalnie po ślubowaniu uzyskujemy status aplikanta radcowskiego i nabywamy uprawnienie do wpisania na listę i otrzymujemy numer tego wpisu.
Mnie udało się dokonać tego wszystkiego w roku 2020 i rozpocząć aplikację. Niestety wybuch koronawirusowej pandemii szybko przeniósł stacjonarne zajęcia, które odbywały się raz w tygodniu – w moim przypadku w czwartki – od godziny 14.15 do 19.15, na platformę online.
Niestety sytuacja osobista zmusiła mnie mniej więcej pod koniec wakacji do złożenia wniosku o udzielenie mi urlopu dziekańskiego, który mi ostatecznie został przyznany.
Urlop dziekański wiąże się jednak z tym, że aplikację trzeba rozpoczynać tak jakby od nowa. Nie liczą się żadne zaliczenia czy praktyki z zeszłego roku.
Dzięki temu w tym roku rozpoczynam aplikację od nowa. 😊
Na bieżąco będę was informować, co się dzieje na froncie.
W ostatni wtorek było spotkanie organizacyjne, na którym przedstawiono nam opiekunów praktyk i pokazano ekstranet, pokierowano nas, jak będą wyglądały zajęcia – teraz od początku zajęcia są tylko i wyłącznie tylko online. Poinformowano nas, ile zajęć można opuścić, jak wyglądają zasady uznawania obecności itp.
Zajęcia zaczynamy od przyszłego tygodnia, od wtorku.
Ja dodatkowo – w ramach dobrych praktyk – napisać oświadczenie o ponownym podjęciu praktyk i o pozostawieniu lub zmianie patrona. To jest jeden z pierwszych kroków, które trzeba podjąć rozpoczynając aplikację. Trzeba wybrać patrona i maksymalnie do 22 stycznia włożyć wniosek w sprawie wyznaczenia patrona lub wniosek o jego wyznaczenie, gdy nie znajdziemy go samodzielnie. Wniosek o wyznaczenie patrona powinien wskazywać go z imienia i nazwiska i zawierać jego zgodę na przyjęcie obowiązków związanych z patronatem.
Ja, postaram się Was na bieżąco informować, jak mi ta aplikacja przebiega, tak, żeby przybliżyć Wam, jak to wygląda.