Nie jeden rodzic boryka się z problemem wyposażenia swojego dziecka do szkoły, czyli z zakupieniem mu tzw. wyprawki szkolnej. Plecak, zeszyty, strój do ćwiczeń, przybory szkolne itd. – wszystko jest w cenie, a i lista rzeczy niezbędnych do kupienia nie jest krótka. Co więcej jest to wydatek jednorazowy, który ciężko rozłożyć w czasie. Nie dość, że wcześniej są wakacje, które i tak pożerają sporą ilośc pieniędzy, to potem wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zaczynają się opłaty typu ubezpieczenie, komitet rodzicielski itd. Kto na to wszystko nastarczy?! Jeszcze trudniej jest w rodzinach wielodzietnych, bo w końcu ciężko jest przejąć kredki po starszym bracie, a i z książkami w ostatnich latach jest niemały problem, gdyż w związku z ciągłą zmianą programów, ciągle trzeba zmieniać książki. Wszyscy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym, wiedzą o czym mówię. Całe szczęście w tym roku polski rząd wyciągnął do rodzin wysyłających swoje dzieci do szkoły pomocna dłoń. Tym bardziej powinniśmy skorzystać z tego, co nam zaoferowali i dać się odrobinę odciążyć.
Jak zgarnąć 300 złotych na dziecko?
Pierwszego lipca ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie Dobry Start. 300 zł, tyle wynosi jednorazowe wsparcie dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny można otrzymać na każde idące do szkoły dziecko. Świadczenie to przysługuje rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym w ramach świadczenia z programu “Dobry Start”.
Kto może ubiegać się o świadczenie?
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na uczące się dziecko do momentu ukończenia przez nie 20 roku życia. Granica ta jest wyższa – do 24 roku życia – dla dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole. W obydwy przypadkach będzie możliwe pobranie świadczenia w roku, w którym dziecko ukończyło 20 lat (lub 24 lata w przypadku wskazanym powyżej) w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się rok szkolny. Program dotyczy dzieci wychowujących się w rodzinach i przebywających w pieczy zastępczej. Świadczenie swoim zakresem nie obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym oraz realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówkach w przedszkolu lub w szkole.

Photo by Tim Wright on Unsplash
W jaki sposób można ubiegać się o świadczenie?
W celu otrzymania świadczenia z programu Dobry Start należy złożyć wniosek w przeznaczonej do tego instytucji.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie Dobry Start mogą złożyć rodzice dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o adopcję dziecka. W przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej wniosek złożyć może rodzic zastępczy, osoba, która prowadzi rodzinny dom dziecka, a także dyrektor podległej mu placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Od kiedy można składać wnioski o świadczenie w ramach programu Dobry Start i w jakiej formie?
Wnioski o świadczenie w ramach programu Dobry Start można składać od 1 lipca drogą elektroniczną przy pomocy bankowości elektronicznej lub poprzez portal ministerialny www.empatia.mrpips.gov.pl
Papierowe wnioski będą przyjmowane dopiero od 1 sierpnia.
Gdzie się składa wnioski papierowe?
Wnioski w formie papierowej składa się w instytucjach realizujących świadczenie wychowawcze w ramach programu “Rodzina 500+”. Rodziny zastępcze powinny składać wnioski do powiatowych centrów pomocy rodzinie.
Kiedy nastąpi wypłata świadczenia?
Otrzymanie świadczenia zależy od złożenia wniosku. Im szybciej złożysz wniosek o świadczenie, tym szybciej je otrzymasz. Złożenie wniosku w lipcu i sierpniu gwarantuję wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. W przypadku późniejszego złożenia wniosku gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Istotne jest jednak, aby wniosek złożyć maksymalnie do 30 listopada, ponieważ niezłożenie wniosku do tego terminu pozbawia nas prawa do ubiegania się o to świadczenie!

Photo by NeONBRAND on Unsplash
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc się ubiegać o świadczenia w ramach programu Dobry Start?
Najważniejsze jest to, że rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie przysługuje zatem każdej rodzinie, w której dzieci spełniają kryterium wiekowe i realizują obowiązek szkolny – uczęszczania do szkoły.
Ważne!!!
Świadczenie jest zwolnione od podatku. Świadczenie także nie podlega egzekucji i nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu innych świadczeń.
W celu przyspieszenia i uprawnienia procesu przyznawania wsparcia rodzinom w formie wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Decyzje będą wydawane tylko w przypadku odmowy przyznania świadczenia, jak również w przypadkach nienależnie pobranych świadczeń.
Już wkrótce ukarze się następny artykuł dotyczący świadczenia w ramach programu “Dobry Start”, w którym pokażę Ci, jak krok po kroku złożyć wniosek przez Internet!!!
Bądź na bieżąco śledzą moją stronę Droga do Szczęścia.